Zlato, striebro a ich história

V tomto článku si povieme niečo o drahých kovoch a ich histórii. Samotné drahé kovy sú v zlatníctve a všeobecne v šperkárskom odvetví jedným z najdôležitejších materiálov, a preto veríme, že vás tieto informácie zaujmú. Dnes si teda povieme niečo o zlate, striebre a ich histórii.

Zlato

Zlato má chemické označenie Au. Jeho hustota je 19,3 kg/dm3 a teplota tavenia je 1063 °C. Má prekrásnu žltú farbu a vysoký lesk, čím sa zlato stalo jedným z najkrajších a najžiadanejších kovov na výrobu šperkov. V prírode sa zlato vyskytuje najviac v rýdzom stave v podobe zrniek a šupiniek, a to v kremených žilách, ktoré prestupujú horniny alebo v naplaveninách vzniknutých odplavením zvetraných zlatonosných hornín. Zlato pochádzajúce z naplavenín sa ťaží ryžovaním. Z hornín sa získava ťažbou v doloch.

Zlato bolo známe už dávno v staroveku. Najstaršie nálezisko zlata bolo odkryté pravdepodobne 5000 rokov pred n. l. v Indii, odkiaľ sa dostalo do Babylónie a Perzie. V Egypte sa ťažilo tiež v tejto dobe v Núbii. Féničania poznali spôsob dobývania a spracovania zlata skôr ako Gréci alebo Rimania. Zlato sa nachádza takmer na celom svete. Nálezy zlatých ložísk boli v priebehu 19. storočia až neuveriteľné. Boli to roky tzv. „Zlatej horúčky“ v USA, a to najmä na Aljaške a v Kalifornii, v južnej Afrike a v Austrálii. V tejto dobe boli objavené ložiská zlata aj na Sibíri.

Na Slovensku sa zlato začalo dobývať zrejme niekedy v 8. storočí, a to v Kremnici a Banskej Štiavnici. Predpokladá sa, že na celom svete sa dodnes vyťažilo viac ako 120 tisíc ton tohto drahého kovu.

Rýdze zlato sa používa veľmi málo, jedine v zlatotepectve a pri pokovovaní v chemických a technických odvetviach.

U nás sa v šperkárstve používa 14- a 18-karátové zlato. Každý šperk musí mať svoj punc, ktorý je označený štátnym puncovým úradom. O puncovaní si povieme niekedy inokedy.

Striebro

Striebro má chemické označenie Ag. Jeho hustota je 10,5 kg/dm3 a teplota tavenia je 960,5 °C. Striebro má typickú striebornú farbu (bielošedá) s vysokým leskom. Je to mäkký, veľmi kujný a ťažný  kov. Striebro je najlepší vodič tepla a elektriny.

Rovnako ako zlato bolo aj striebro známe už odpradávna. Staroveké národy si striebro cenili dokonca viac ako zlato. Grécky názov striebra – argyros – pochádza zo slova argos, čo znamená biely. Rímania ho pomenovali po svojom – argentum. Toto slovo je odvodené z arménskeho koreňa slova biely, svietiaci. Najstaršie nálezy strieborných šperkov pochádzajú z oblasti Blízkeho Východu, z východnej časti Malej Ázie. Zhotovovali ich predchodcovia Chetitov približne 4000 rokov pred n. l. Egypťania potom dolovali striebro v dnešnej Etiópii a Núbii. Gréci získavali striebro na svojich ostrovoch v Stredozemnom mori.

Na Slovensku sa striebro dobýva od 6. storočia v Kremnici a Banskej Štiavnici.

Striebro sa používa nielen v strieborníctve a zlatníctve, ale tiež a najmä vo fotopriemysle, v elektrotechnike a v rôznych odvetviach chemického a strojárenského priemyslu.

Takže toľko k zlatu, striebru a ich histórii. Veríme, že vás tieto informácie zaujali a tešíme sa spolu s vami na ďalší zaujímavý článok.

odporúčané

Elegancia na prste: prečo by ste si na svoj veľký deň mali vybrať luxusný zásnubný prsteň

Hlavná dekorácia v živote, symbol nekonečnosti lásky a spoľahlivosti týchto sľubov. Prsteň, ktorý vidíte každý deň ráno a večer, si všimnete niekoľkokrát v práci alebo v rodinných záležitostiach. Luxusné zásnubné

Zlatá retiazka je univerzálna dekorácia!

Zlatá retiazka je obľúbeným doplnkom, ktorý nosia dospelí aj deti. Tento šperk je všestranný a zdobí nielen krk (s príveskom alebo bez neho), ale používa sa aj ako náramok, prívesok

Viete čo je ružové zlato?

Spoznajte lesk a ligot ružového zlata, ktoré sa používa na výrobu tradičných šperkov. Obľúbené zlaté prívesky, obrúčky a zásnubné prstene vyrobené z ružového zlata sú nesmierne obľúbené. Ak zvažujete nákup šperkov z