Vitajte v ďalšej časti nášho blogu. Dnes sa môžete dozvedieť zaručené tipy ako si vyčistiť svoje šperky.
Šperky z drahých kovov sú nevyhnutné módne doplnky, ktoré nesmú chýbať vo výbave žiadnej ženy. Ale pozor, aby zostali vaše šperky stále krásne a takmer ako nové, treba sa o ne aj pravidelne starať. Je to dokonca jednoduché. Len treba dodržiavať tie správne postupy.
Určite ste to zažili aj vy. Kúpite si krásny šperk a po čase sa zašpiní, stratí lesk alebo zoxiduje. Ak sa vám práve nechce utekať do niektorého zlatníctva, existuje zopár rád, podľa ktorých si môžete obľúbený šperk vyčistiť. A v tomto článku vám poradíme, ako na to!!
Ako na zlato?
Zlato sa na rozdiel od striebra čistí oveľa jednoduchšie. Nereaguje totiž na vonkajšie vplyvy tak ako striebro. Postačí vám na to mydlo alebo akýkoľvek iný odmasťovací prostriedok a mäkká kefka. Zlatý šperk môžete tiež povariť vo vode so saponátom a zlato sa bude blyšťať ako nové.
Pozor na šperky s kameňmi
Kamienky a šperky idú jednoducho dohromady. Lenže pozor, v mnohých prípadoch sa môže stať, že kamene zmenia svoj povrch či lesk, a to najmä pri čistení s prípravkami na chemickej báze. Šperky s kameňmi si teda radšej nechajte vyčistiť profesionálom.
Šperk nestačí pre pekný vzhľad len vyčistiť. Okrem čistenia treba odstrániť škrabance a šperk preleštiť. Prvý krok – čistenie – si viete spraviť aj sami. Teplá voda s prídavkom saponátu a jemná zubná kefka odstráni nečistoty. Vhodné je šperk chvíľku nechať v saponáte namočený a potom nechať odstáť približne na 10 minút.
Škrabance vám však odstránia iba v predajniach a opravovniach šperkov. Na to je totiž nevyhnutný rotačný stroj s drsnými rotujúcimi kefami, ktoré s pomocou špeciálnej pasty škrabance zarovnajú, a tým vlastne spolu s preleštením vrátia šperku lesk. Sami si síce šperk viete preleštiť mäkkou handričkou, ale škrabancov sa tým nezbavíte a tie budú naďalej rušiť celkový lesk.
A čo so striebrom?
Už po niekoľko generácií sa traduje, že strieborné šperky sa veľmi dobre očistia popolom. Nejde o žiadnu fámu, je to skutočne tak. V tomto prípade je to práca trochu „špinavšia“, ale zato veľmi účinná. Popol stačí nasypať na handričku (môžete ju jemné navlhčiť) a ňou šperk veľmi miernym tlakom utierať. Rozdiel uvidíte ihneď.
Ďalším spôsobom je umytie strieborných šperkov v saponátovom roztoku a ich následné natretie zmesou čpavku a kriedy. Zmes nechajte zaschnúť a potom šperk vyleštite mäkkou handričkou.
Veľmi dobré skúsenosti pri čistení strieborných predmetov uvádzajú niektoré zdroje s používaním sódy bikarbóny a kúska hliníka. Do malého množstva vriacej vody vložíme striebro s kúskom hliníka (napr. drôt alebo čokoľvek čo doma používame) a nasypeme sódu. Nastane reakcia, chvíľu šperk takto povaríme, opláchneme a je to 🙂
Niekedy vznikajú problémy pri šperkoch, ktoré sú potiahnuté inou povrchovou vrstvou, ako je základ šperku. To sa stáva pri pozlátených šperkoch, pri bielom zlate, ktoré má povrch potiahnutý ródiom alebo pri niektorých strieborných šperkoch, kde je vrchná vrstva tvorená lesklejším striebrom alebo je vysokoleštená.
V týchto prípadoch môže byť pri častom leštení vrchná vrstva už narušená a začne presvitať základný kov. Vzniká tak nerovnaký povrch, čo veľmi narúša vzhľad. Takého šperky si preto dajte vyčistiť do zlatníctva.
Ešte jedna zaujímavosť. Černeniu striebra v šperkovnici zabránite tak, že do nej vložíte kúsok kriedy.
Naše zlatníctvo poskytuje aj služby čistenia šperkov. Ak chcete využiť služby profesionálov, tak nás neváhajte kontaktovať.