Po krátkej letnej odmlke sme opäť tu. Tentoraz s témou, ktorá vám pomôže zorientovať sa v spleti rôznych kameňov, používaných v šperkárstve. Na stránkach Zlatníctva Fortuna Aurum sa v popisoch mnohých šperkov môžete stretnúť s kameňmi ako zirkón, rubín, ruženín, citrín, akvamarín a pod. Možno o nich viete veľmi málo (alebo dokonca nič). To by sme radi napravili. Kameňov je však veľké množstvo, a preto sme vybrali len tie, s ktorými sa môžete stretnúť najčastejšie. A ešte poznámka – ak sa vám bude zdať, že sme diamantu venovali veľmi skromný priestor, máte pravdu. Chceme sa naň totiž pozrieť podrobnejšie v nasledujúcom blogovom článku.
Pruhovaný polodrahokam
Achát je veľmi stály kameň. Ide o odrodu chalcedónu. Tvoria ho mikroskopické kryštáliky kremeňa uložené vo vzájomne spojených pruhoch. Môže byť priezračný alebo mliečne biely, šedý, modrý, zelený, ružový, hnedý, často býva umelo farbený. Na dotyk je voskovo mäkký.
Názov achát pochádza z gréckeho slova achates, podľa antického názvu rieky na Sicílii, kde bol tento polodrahokam objavený. Vyskytuje sa bežne. Najväčšie náleziská sú v USA, Indii, Maroku, Česku, Brazílii a Afrike.
Prírodný achát a strieborné náušnice s achátmi
Blankytný elegán
Akvamarín je drahokamová odroda berylu modrej až zelenomodrej farby s priehľadným až matným vzhľadom. Názov pochádza z latinského aqua marina (morská voda). V prírode sa vyskytuje pomerne často, pričom tvorí väčšie hexagonálne kryštály. Najväčší akvamarín bol nájdený v Brazílii v roku 1910 – mal rozmery približne 48 x 41 cm a vážil takmer 100 kg. Najväčšie náleziská sú v USA, Mexiku, Rusku, Brazílii, Indii, Írsku, Zimbabwe, Afganistane a Pakistane.
Prírodný akvamarín a šperky s akvamarínmi
Kameň vladárov
Ametyst je odroda kremeňa tmavofialovej, fialovej až červenofialovej farby. Jeho názov pochádza zo starogréckeho slova amethustos, znamenajúceho neopitý, a viaže sa na starogrécku legendu o pôvode ametystu, podľa ktorej najvyšší boh Zeus rozlial kalich s vínom na biely kremeň, ktorý potom prijal farbu vína.
Ametyst má typické nádherné fialové sfarbenie. Na svetle môže blednúť, pod vplyvom tepla zase žltne a mení sa na citrín. Množstvo kameňov, ktoré sa predávajú ako citríny, sú v skutočnosti tepelne upravené, zväčša menej kvalitné ametysty.
Starovekí Gréci verili, že pitie vína z ametystovej nádoby ich ochráni pred otravou. Staroveké mezopotámske civilizácie vyrábali z ametystu valcové pečatidlá s vyrytým náboženským obrazom a menom majiteľa. Ametyst si cenili aj starovekí Egypťania, ktorí ho používali pri výrobe šperkov. V časoch raného kresťanstva sa verilo na upokojujúce vlastnosti ametystu. Ametyst bol symbolom vysokého duchovného stavu, ktorý musia prijať biskupi. Z tohto dôvodu sa ametystové prstene stali súčasťou biskupských insígnií. Ametyst bol vždy spájaný s čistotou a zbožnosťou. Uprednostňovali ho členovia kráľovských rodín, pretože fialová sa považovala za vladársku farbu. Najviac cenené boli ametysty s nádychom červenej, ktorú spôsobujú stopy mangánu. V Tibete sa ametyst považuje za kameň zasvätený Budhovi.
Najznámejšie náleziská sú na Urale, v Brazílii, Uruguaji, Barme, Zimbabwe, Mozambiku, Austrálii, na Srí Lanke a Madagaskare.
Prírodný ametyst a šperky s ametystmi
V znamení žltej
Citrín je drahokamová odroda kremeňa. Je priezračný a má rôzne odtiene žltej farby. Na pohľad je veľmi podobný topásu, ktorý má ale vyššiu tvrdosť. Sýto sfarbené citríny možno získať aj tepelnou úpravou ametystu. Pozor: aj citrín môže – podobne ako ametyst – na svetle blednúť.
Vyskytuje sa v rovnakých lokalitách ako ametyst: v USA, Rusku, Brazílii, Škótsku, Indii, Španielsku, vo Francúzsku a na Madagaskare.
Kryštály prírodného citrínu a prsteň s kruhovým citrínom
Kráľ drahokamov
Diamant je priehľadný kryštál čistého uhlíka. Výnimočné fyzikálne vlastnosti diamantu umožňujú jeho použitie na rôzne účely, šperkárstvo nevynímajúc. Najdôležitejšie z týchto vlastností sú mimoriadna tvrdosť a disperzia svetla. Diamanty sa vyskytujú v rôznych priehľadných farebných odtieňoch: bezfarebné, biele, sivé, modré, žlté, oranžové, červené, zelené, ružové, hnedé, prípadne čierne. Majú číry a priezračný vzhľad. Sú veľmi vzácne, a preto mimoriadne drahé. Najväčšie náleziská sú v Afrike, Austrálii, Brazílii, Indii, Rusku a USA.
Neopracované diamantové kryštály a briliantový (diamantový) prsteň
Ohnivý kameň
Granát je nádherný kameň, ktorý môže mať červený, ružový, oranžový, žltý, hnedý alebo čierny odtieň a priehľadný či priesvitný vzhľad. Vyskytuje sa bežne po celom svete.
Kryštál brazílskeho granátu a prsteň s vybrúsenými granátovými kameňmi
Odkaz stromov
Aj keď jantár v skutočnosti nie je kryštál, v šperkárstve sa používa, takže ho nechceme mlčky obísť :-). Ide o stuhnutú a skamenenú (mineralizovanú) živicu treťohorných ihličnatých stromov. Miazga, z ktorej sa vytvoril jantár, má 50 miliónov rokov. Jantár má žltú, hnedožltú až hnedú farbu, ale dajú sa nájsť aj odrody celkom priehľadné, červené, kávové či biele.
Význam jantáru je práve najmä vo výrobe šperkov a ozdobných predmetov. Asi najvýznamnejším výtvorom bola povestná Jantárová komnata v Petrohradskom cárskom paláci – miestnosť obložená nádhernými umelecky spracovanými jantárovými blokmi. V priebehu 2. svetovej vojny nemecké okupačné vojská Jantárovú komnatu rozobrali a odviezli na neznáme miesto. Dodnes sa po tejto kultúrnej pamiatke bezvýsledne pátra.
Ďalší význam jantáru je paleontologický. V hmote jantárových nálezov sú veľmi často perfektne zachované telá treťohorného hmyzu, peľ rastlín a ďalšie artefakty. Zaujímavé je, že dodnes sa nepodarilo jantár umelo vyrobiť, aj napriek tomu, že je dobre známe jeho chemické zloženie i predpokladaný spôsob vzniku.
Surová jantárová hrudka a šperky so spracovaným jantárom
Kameň mnohých farieb
Jaspis je odrodou kremeňa, konkrétne chalcedónu. Jeho farba je veľmi premenlivá. Môže byť biely, modrý, červený, zelený, hnedý aj čierny. Vryp má biely. Poznáme niekoľko odrôd chalcedónu: nepriehľadný jaspis, achát – odrodu s koncentrickými rôznofarebnými vrstvičkami, zelený chryzospas a ďalšie. Býva priehľadný až nepriehľadný, so skleneným až matným leskom. Vyskytuje sa bežne po celom svete.
Prírodný červený jaspis, strieborný náramok s hadími jaspismi a jaspisový prívesok
Zelená nádhera
Olivín je kameňom rôznych farieb, ale najkrajší je asi v sýtej zelenej. Môže byť olivový, žltozelený, medový, červený alebo hnedý. Má matný vzhľad, ale po vybrúsení a vyleštení tvorí číre kryštály. Vyskytuje sa bežne a najväčšie náleziská sú v USA, Brazílii, Egypte, Írsku, Rusku, Kanade, na Srí Lanke a Kanárskych ostrovoch.
Kryštály prírodného olivínu a prsteň s olivínom a zirkónmi
Mysticky krásny
Aj ónyx vyniká veľkým rozsahom farieb. Môže byť čierny, šedý, biely, modrý, hnedý, žltý alebo červený. Vzhľadovo pripomína pruhovaný mramor, ale v šperkárstve sa používa tak v štruktúrovanej, ako aj v jednofarebnej verzii. Vyskytuje sa bežne a najväčšie náleziská sú v USA, Brazílii, Rusku, Taliansku, Mexiku a Južnej Afrike.
Čierny prírodný ónyx a pánsky zlatý prsteň s opracovaným ónyxom
Farebnejší ako dúha
Opál je nádherný kameň bielej, ružovej, čiernej, béžovej, modrej, žltej, hnedej, oranžovej, červenej, zelenej alebo fialovej farby. Môže mať číry alebo mliečny, dúhový a ohnivý, resp. sklenený vzhľad. Napriek bežnému výskytu sú šperky z opálu relatívne drahé. Najväčšie náleziská sú v USA, Kanade, Austrálii, Mexiku, Peru, Južnej Amerike, Hondurase, vo Veľkej Británii a na Slovensku.
Prírodný neopracovaný opál a zlatý prívesok s opálom a zirkónmi
Červený drahokam
Rubín – mineralogicky korund – je vzácny drahokam ružového až červeného sfarbenia, ktoré je zapríčinené zvýšeným obsahom chrómu. Ostatné farebné drahokamové odrody korundu sa súhrnne označujú ako zafír. Rubín, resp. korund, má biely vryp a je veľmi tvrdý (stupeň tvrdosti 9 podľa Mohsovej stupnice). Najväčšie náleziská sú v Indii, Rusku, Kambodži, Keni, Mexiku, na Madagaskare a na Srí Lanke.
Prírodný rubín a zlatý prsteň s opracovaným oválnym rubínom a zirkónmi
Romanticky ružový
Ruženín je odrodou kremeňa a môže mať ružovú, ružovočervenú alebo jemne ružovú priesvitnú, resp. priehľadnú drahokamovú farbu a vzhľad. Len zriedkavo tvorí kryštály, oveľa častejšie sa vyskytuje v podobe celistvých zhlukov. Ak sa kryštály predsa len nájdu (jediné známe sa našli v Brazílii), väčšinou nepresiahnu dĺžku 1 cm. Ružové sfarbenie spôsobuje prímes titánu. Ruženín je veľmi obľúbený pre svoju ružovú farbu. Na svetle však bledne. Vyskytuje sa bežne a najväčšie náleziská sú v USA, Brazílii, Južnej Afrike, Japonsku, Indii a na Madagaskare.
Surové ruženínové zhluky a prsteň s romantickým ruženínom a jemnými zirkónmi
Zelený skvost
Smaragd je priehľadnou sýtozelenou drahokamovou odrodou berylu. Za svoju sýtozelenú farbu vďačí obsahu chrómu v štruktúre. Najznámejšie lokality vzácnych smaragdov sú v Kolumbii. Ďalšie historické lokality boli v Egypte. V súčasnosti sa smaragdy ťažia aj v Brazílii, Indii, Zimbabwe, Tanzánii a na Urale . Vyskytujú sa aj v Nórsku a Rakúsku.
Smaragd vo svojej prirodzenej podobe a zlatý prsteň s opracovanými smaragdmi
Krásny a odolný
Topás je polodrahokam, najčastejšie zlatožltej farby, ale môže byť aj ružový, zelený, modrý alebo bezfarebný. A je veľmi tvrdý. Meno dostal podľa ostrova Topasos v Červenom mori, podľa iných zdrojov jeho názov pochádza zo starého indického jazyka, v ktorom slovo tapas znamená oheň. Topás a vyskytuje relatívne bežne, ale ružové exempláre sú vzácne. Náleziská sú v USA, Mexiku, Indii, Austrálii, Južnej Afrike, Pakistane a na Srí Lanke.
Brazílsky prírodný topás a prsteň s opracovaným oválnym topásom
Turecký a súčasne neturecký
Tyrkys je známy už od staroveku, používa sa ako polodrahokam a ozdobný kameň. Názov pochádza pravdepodobne z francúzskeho slova pierre turquoise, znamenajúceho turecký kameň. Je to zaujímavé, pretože tyrkys sa v Turecku nevyskytuje, názov teda vznikol pravdepodobne tak, že Turci s ním obchodovali a boli jeho hlavným dovozcom na západ.
Jediné praktické využitie tyrkysu pre jeho krásne farby je v šperkárstve. Ako ozdobný kameň sa vyskytoval už v starom Egypte, Indii, Mezopotámii, Číne, Perzii a predkolumbovskej Amerike. Do Európy sa dostal po hodvábnej ceste. Tyrkys môže mať tyrkysovú, zelenú alebo modrú farbu. Vzhľad býva matný a nezriedka žilkovaný. Vyskytuje sa bežne. Náleziská sú v USA, Egypte, Rusku, Mexiku, Číne, Iráne, Peru, Poľsku, Afganistane, Saudskej Arábii, Tibete a vo Francúzsku.
Kúsky prírodného neopracovanéhotyrkysu a ukážky šperkov s tyrkysom
Modrý a výnimočný
Podľa niektorých zdrojov ja názov zafír arabského pôvodu, podľa iných je pôvodu hebrejského. Zafír je drahokamová odroda korundu. Jeho sfarbenie je najčastejšie modré, no farba môže nadobúdať aj žlté, zelené a ružové odtiene (s výnimkou červených korundov, ktoré sa nazývajú rubín).
Modré zafíry sa vyznačujú širokým spektrom odtieňov. Prírodné zafíry sa často žíhajú pre zvýraznenie farieb. To sa robí zvyčajne zahrievaním až na teplotu 1800 °C počas niekoľkých hodín. Najlepšie farby majú zafíry kašmírske, za nimi nasledujú barmské a srílanské, čo sa, samozrejme, odzrkadľuje na ich závratných cenách.
Prírodný surový zafír a zlatý prsteň s oválnym opracovaným zafírom a zirkónmi
Hnedá krásavica
Záhneda je drahokamová odroda kremeňa. Farba môže prechádzať od svetlohnedej cez sýtu hnedú až po takmer žltú. Na svetle a v teple záhneda bledne. Veľmi tmavé prírodné kryštály sa tepelne zosvetľujú, aby mali príťažlivejší farebný odtieň. Veľmi tmavá až čierna záhneda sa nazýva morión. Vyskytuje sa bežne a náleziská sú po celom svete.
Kryštál prírodnej záhnedy a záhnedový šperk
Dvojník diamantu
Zirkón je vo svojej čírej bezfarebnej forme na prvý pohľad azda najviac podobný diamantu. Má diamantový lesk a bezfarebný vryp. Pekne sfarbené odrody sa vďaka jeho vysokému lomu svetla používajú v šperkárstve. Zirkón je veľmi odolný voči kyselinám.
Neopracovaný kryštál zirkónu a prsteň bohato zdobený zirkónmi
Končíme našu krátku prechádzku svetom ozdobných kameňov, ktoré sa používajú v šperkárstve. Nabudúce sa budeme venovať, tak ako sme to avizovali na začiatku tohto príspevku, výlučne diamantu. Bude to veľmi zaujímavé čítanie. 🙂
Do skorého videnia, priatelia!